To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
newbeetle.pl
FORUM NEW BEETLE CLUB POLAND

Elektryka - Przednie kierunkowskazy wersja USA -> EU

Enonir - Pon Gru 11, 2017 1:38 pm
Temat postu: Przednie kierunkowskazy wersja USA -> EU
Dzień dobry.

Nadeszła pora wymiany żarówek kierunkowskazów przednich w NB,
więc i wreszcie przyjrzałem się im bliżej.
Białe klosze, w środku żółte żarówki, coś ciężko się wyjmowały więc obejrzałem bardziej dokładnie. Problem był w tym, że żarówki PY21W mają bolce "przestawione" a oprawki żarówek są przystosowane do bolców "na wprost". Domyślam się, że chodzi o to, że pewnie klosze kiedyś były biało/żółte a żarówki w środku białe?

Parę fotek poglądowych, w związku z pytaniem poniżej:

Znalazłem na alle oprawki, ale:
- moje oprawki mają w środku 2 wąsy, te z alle mają 1 wąs
- wtyczka ma 3 piny a z alle ma w gnieździe 2 piny (moje mają 3 piny)
Czy jak kupię oprawki z 2 pinami, na bolce przestawione (żółte żarówki) to kierunkowskazy będą działały?

Albo czy jak kupię (widziałem na ebay/alle) kierunkowskazy pół żółte pół białe to będą zgodne z polskimi normami i diagnosta się nie przyczepi?

Ewentualnie - jak jeszcze inaczej można ten temat rozpracować, by wszystko do siebie pasowało?

beetle - Pon Gru 11, 2017 3:33 pm

wygląda na to że masz eu lampy (białe)
musisz zastosować pomarańczowe żarówki więc do wymiany są oprawki.
wyjmujesz kabelki (piny za pomocą ekstraktora - ja zrobiłem ze spinki do włosów :-P ) z ori oprawek i 2 z nich odpowiadające za kierunki wstawiasz do nowych oprawek. nie używany pin od obrysówek izolujesz i pozamiatane <luzik>

Enonir - Pon Gru 11, 2017 4:38 pm

beetle napisał/a:
nie używany pin od obrysówek izolujesz i pozamiatane <luzik>

Dobrze rozumiem, że jeden z tych wąsów w oprawce odpowiada za obrysówkę? Obrysówki mam, lewa (od strony kierowcy) przestała działać, może to przez brak styku? Czy po prostu się zepsuło i to też wyemieniać?

beetle - Pon Gru 11, 2017 6:58 pm

turn signal i side marker - niech ktoś co ma usa wersję wyjaśni jak działa ta lampka bo chyba coś namieszałem :(
po co są tam 2 włókna w żarówce, co się kiedy świeci i dlaczego są 2 kolory w kloszu <myśli>

the_undertaker - Pon Gru 11, 2017 9:25 pm

5W jako obrysówka a 21W jako kierunek jak w filmiku.

beetle - Wto Gru 12, 2017 9:43 am

czyli dobrze napisałem - odłączyć obrysówki, zostawić tylko kierunek, użyć oprawek do pomarańczowej PY21.
u mnie na stacji diagnostycznej bardzo pilnują koloru światełek, kiedyś musiałem wymienić sprawną żarówkę z której częściowo odpadła warstwa barwiąca i kierunek świecił za mało żółto/pomarańczowo czyli nieprzepisowo <no>

Enonir, a jak u ciebie z pozycyjnymi? masz reflektory eu?

[ Dodano: Wto Sty 02, 2018 9:45 am ]
Enonir napisał/a:
Ewentualnie - jak jeszcze inaczej można ten temat rozpracować, by wszystko do siebie pasowało?

jak w żarówce spiłuje się jeden jak to nazywasz "bolec" na cokole to żarówka wejdzie w każdą oprawkę a jednocześnie trzyma się stabilnie.
tylko pamiętaj że w oprawce z 3 kabelkami żarówka z jednym stykiem robi zwarcie na obu blaszkach przygotowanych do żarówki dwuwłóknowej więc trzeba fizycznie odpiąć jeden pin, ten od obrysówek. <myśli>