newbeetle.pl Strona Główna newbeetle.pl
FORUM NEW BEETLE CLUB POLAND

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Mapa GoogleMapa Google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana zabieraka-wybieraka skrzyni biegów 1J0711256
Autor Wiadomość
dorphy 

Otrzymał 60 piw(a)
Wysłany: Śro Mar 25, 2015 9:33 am   Wymiana zabieraka-wybieraka skrzyni biegów 1J0711256

Stary wybierak ułamałem odkręcając od mechanizmu wybierania biegów w celu lepszego dostępu do przewodu wysprzeglika, który mam przeciekający. Nie trzeba było żadnej nadmiernej siły żeby pękł-stary 16 lat, to miał prawo :) W tej fotoporadzie nie ma zbyt wielu fotek, a sama operacja jest bardzo prosta, nie wymaga specjalistycznych narzędzi i godzin pracy.
Należy przygotować klucze nasadowe 10mm i 13 mm (może być też 13mm płaski do przykręcenia/odkręcenia wybieraka)
1. Zakup wybieraka o nr 1J0711256

Na zdjęciu po prawej nowy i stary ułamany po lewej.
2. W celu łatwiejszego dostępu do mechanizmu można odkręcić obudowę filtra powietrza-dwie nakrętki (jedna z przodu i jedna z tyłu obudowy) nasadką 10 mm z przedłużką oraz poluzować obejmę na rurce łączącej między przepływomierzem a przepustnicą. Dodatkowo do odkręcenia zostaje jeden wkręt krzyżakowy w celu odchylenia rurki łączącej. Po kilku manewrach obudowa filtra jest poza komorą silnika i mamy łatwy dostęp do wybieraka.
3. Żeby wyjąć łatwo pozostałości starego wybieraka odkręcamy nasadką 13mm linkę

4.Teraz można przystąpić do montażu nowej części, którą przed włożeniem na zakończenie linki smarujemy np. smarem grafitowym między widocznymi na wybieraku oringami. Wybierak w górnej części jest elastyczny i chwytając za dźwigienkę odchylamy i wsuwamy w "kulkę"(biały element)-zakończenie linki, która pracowała z wybierakiem
.
5.Następnie wsuwamy dolną część wybieraka (trzpień z oringami)w tuleję mechanizmu

Na zdjęciu to ta część metalowa na lewo od czarnego korka. Po przejściu przez tuleję trzpienia wybieraka należy jeszcze wpasować koniec wybieraka w blachę, która ma otwór o takim samym przekroju i wtedy wybieram znajdzie się na właściwym miejscu :)
6. Dokręcamy kluczem 13mm luźno nakrętkę wybieraka a następnie chwytając za wybierak lewą ręką dokręcamy nakrętkę nie obciążając zbyt wybieraka, zeby nie doprowadzić do połamania dopiero co zakupionej części.
7. Na zdjęciu widać, ze wybierak jest przykręcony w skrajnym położeniu na "fasolce"-linka max. napięta. W tym przypadku zdziwiłem się jak po kilku minutach wsiadłem do auta i nie było wstecznego <rotfl> , a wcześniej sprawdzałem na sucho wszystkie biegi oprócz R.
Przykręciłem wybierak na środku fasolki i okazało się po próbach, że wsteczny odżył :) .
Skręcamy Wszystko w odwrotnej kolejności, a więc śrubę drugiej linki nasadką 13 mm, obudowę filtra powietrza, obejmy, ewentualnie odpięte wtyczki np. z przepływomierza.
Po przemyśleniu dodam, ze można zamienić w kolejności czynności 4 i 5-łatwiej najpierw włożyć wybierak w tuleje metalową i jednocześnie otwór ustalający, a następnie zapiąć wybierak na lince. :) Jak już wspomniałem zaczep jest elastyczny w tym zamienniku (sprzedawca mówił ze tworzywo z dodatkiem silikonu i mniej łamliwe niż oryginał), więc z założeniem na biale zakończenie linki nie ma problemu.
Koszty-wybierak 35 PLN i praca własna ok. 30 min.
ps. gdyby okazało się, że po złożeniu wszystkiego łącznie z obudową filtra trzeba jeszcze regulować na "fasolce" tą linkę, to nie ma problemu-dostęp jest stosunkowo łatwy i nie trzeba wszystkiego demontować-sprawdziłem. <luzik>

Teraz jeżdżę francuzem V6 nside
 Autor postu otrzymał 8 piw(a)
Ostatnio zmieniony przez dorphy Śro Mar 25, 2015 9:41 am, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

Więcej szczegółów
Wystawiono 8 piw(a):
Konto 2, Przemo, Piwek, beetle, the_undertaker, maxikom, lookash, choody
Przemo 
Beetlomaniak

Otrzymał 57 piw(a)
Wysłany: Śro Mar 25, 2015 9:40 am   

dorphy napisał/a:
Nie trzeba było żadnej nadmiernej siły żeby pękła-stary 16 lat, to miał prawo

U mnie połamało się samo i zonk zostały dwa biegi 3 i 4 ale do domu dojechałem. Po drodze wybierak kupiłem i przystąpiłem do pracy. Wszystkie czynności potwierdzam.
Świetny opis :ok

dorphy 

Otrzymał 60 piw(a)
Wysłany: Śro Mar 25, 2015 9:50 am   

Dzięki. Koszt w serwisie wybieraka to ponad 70 PLN-dowiadywałem się, a w getem (juz pisałem) 69 PLN + wysyłka. Ja jeździłem z ułamaną górną częścią tydzień, ale założyłem prowizorkę, która świetnie pracowała-składała się ze śruby M6 i szeregu nakrętek i kilku podkładek oraz jednej nakrętki M8 bodajże, która utrzymywała całość w resztce wybieraka-gdzieś na vwvortex namierzyłem taki patent, kiedy gościu narzekał, że nie da 64$ za ten plastik i wydał 4$ na śrubę, nakrętki i podkładki <rotfl>

Ostatnio zmieniony przez dorphy Śro Mar 25, 2015 11:48 am, w całości zmieniany 1 raz  

the_undertaker 
DEADMAN INC.

Otrzymał 281 piw(a)
Wysłany: Śro Mar 25, 2015 11:02 am   

Masz piwo i życzę dalszej AWARYJNEJ jazdy :-P gdyż dzięki Tobie niedługo możemy złożyć swoją własną książkę o naprawach NB ;)

dorphy 

Otrzymał 60 piw(a)
Wysłany: Śro Mar 25, 2015 11:47 am   

Niedługo wymiana przewodu wysprzęglika, wiec ostatniego słowa nie powiedziałem...heheh <figielek>

rafalzibi 

Wysłany: Czw Kwi 20, 2017 10:09 pm   

Wielka prośba, mam problem z 1 i R, (na te chwile tak ustawiłem wybierak, że lepiej chodzi 1 a gorzej 5)
Odkryłem, że winna jest poniższa częśc, plastik się wyrobił.
Jak to się nazywa, jak tego szukać ?

Ostatnio zmieniony przez rafalzibi Czw Kwi 20, 2017 10:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach